Ankara Afiş ve poster

Afiş / Poster Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Afiş tasarımlarını iki temel kategoride ele alabiliriz; bilgi odaklı afişler ve görsel odaklı afişler. Bu iki temel kategorinin sınırlarının da çok keskin olmadığını belirtelim. Örneğin hem görsel ağırlıklı hem de bilgi verici amaçlar taşıyan afiş tasarımları da birçok tasarımcı tarafından kullanılır.

Bilgi odaklı ve görsel odaklı posterler arasındaki temel fark iki türün de aralarında derin bir ruh farkı olmasıdır. Görsel odaklı posterlerde amaç insanlara daha çok bir duyguyu aktararak onların ilgisini çekmektir. Ancak bilgi odaklı afişler daha çok bir haberi, düşünceyi veya daha genel tabiriyle bilgiyi karşı tarafa aktarmayı amaçlar. Özellikle bilgi odaklı afişlere baktığımızda insanların dikkatini çekmek için kullanılan yöntemlerin çarpıcı bir görsel veya yazı biçimi olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan görsel odaklı afişlerde tasarımcılar çarpıcı renk ve çizimlerle insanların dikkatini çekmeye çalışırlar.

İşin özünde her iki tür için de insanların ilgisini çekebilecek motifler kullanmak afiş tasarımınızın başarısı için oldukça önemlidir. Bu motiflerin ne olduğundan çok birbiri ile uyumu asıl önemli olan noktadır. Örneğin, tasarımınızda seçeceğiniz renklerin logonuz ve genel kurumsal kimliğiniz ile uyumuna dikkat etmeniz gerekir.

Afiş / Poster Tasarımı Hakkında İpuçları ve Tasarım Örnekleri

Afiş tasarımında daha önce yapılmış başarılı afiş tasarım örnekleri size ışık tutarak yaratıcı işler çıkarmanızı sağlar. Bu poster örneklerini değerlendirirken gözden kaçırmamanız gereken nokta ise her bir tasarımın ayrı bir ruhu olduğu ve sizin tasarımınızın farklı bir ruhu olacağıdır. Tasarıma bu şekilde yaklaştığınızda hem özgün hem de başarılı işler çıkaracağınıza eminiz. Hadi o zaman gelin poster tasarım ipuçlarına ve örneklerine birlikte göz atalım.

1. Enerjiyi yakalamak, tasarımın ruhunu ortaya çıkarmak ve ilgiyi çekmek için renkleri kullanın.

Renk bir tasarımın iç dünyasına açılan penceredir. Renkler enerjiyi ortaya çıkararak tasarımın ruhunu uyandırır. Bu da insanların ilgisini cezbeder. Poster tasarımı özelinde renkler cesur, narin veya romantik olarak seçilebilir. Ama işin özü renkleri kullanarak o kağıt parçasından ne kadar dışarı çıkarak insanlara temas edebildiğinizdir.

 

Related posts

Leave a Comment